Gizli ve Taşınabilir Kamera Sistemleri

Gizli Kameralar

Gizli görüntü yakalayabilen cihazlar da günümüz teknolojisi sayesinde inanılmaz boyutlara indirgenmiş olarak karşımıza çıkabilmektedir. Sesli video yakalayabilen cihazlar bir kalemin içine sığabilecek boyutlara varan ölçülerde her türlü eşya içine kolaylıkla gizlenebilen kameralardır. Bu tip kameraların türlerine göre kayıt süreleri (kayıt kapasiteleri) ve batarya ömürleri limitli olduğundan kısa süreli operasyonlarda tercih edilebilmektedir.

Uzun süreli kayıt hedeflenen durumlarda ise kullanılacak sistem ve düzenekler farklılaşmaktadır. Bu tip kameralar da sürekli enerji alabileceği bir eşya içine yerleştirilmektedir. Kayıt sistemi olarak da, ya harddisk’e sahip bir DVR kullanılmakta veya  IP tabanlı server üniteleri aracılığı ile internet veya wireless network üzerinden aktarılarak uzaktan kaydedilmesi mümkün olabilmektedir. Bu tip gizli kameralara en bilindik örnekler ise, dvd player, abajur, kütüphanede duran bir kitap içinde, prizde duran bir adaptör içinde, mevcut TV içinde, klima içinde olabilmektedir. Ancak yinede bu uygulamayı akla gelebilecek her türlü obje içine de sığdırmak mümkün olabilmektedir.

Taşınabilir Kameralar

Medya ve istihbarat birimlerince kullanılan seyyar kameralar da kamerayı taşıyacak kişinin üzerinde değişik tiplerde olabilmektedir. En bilindik tipleri düğme kameralardır. Ancak üst düzey profesyonel bir kamera kullanıldığında ise bu kameralar karşımıza kravat, gözlük, kol saati, cep telefonu, kravat iğnesi, sigara paketi, hesap makinası, çakmak, usb bellek, kimlik kartı görünümünde, ayakkabı üzerinde, şapka içinde, bluetooth kulaklık veya mp3 kulaklığı görünümünde çıkabilmektedir. Tipi ne olursa olsun bu tip kameraların tesbit cihazı kullanılmaksızın fark edilmesi mümkün değildir.

Yoruma Kapalı.